Kui palju maksab kassi võtmine ja pidamine?

Olgu tegemist kassi, koera või mõne eksootilise loomakesega – lemmiklooma võtmine on vastutusrikas ülesanne. Lemmikloom vajab palju enamat, kui lihtsalt armastavat kodu – loom vajab kvaliteetset toitu, hoolitsemist, ravi, vaktsiine, treenimist ja palju muud, mis võib kõik kokkuvõttes muutuda üsna kulukaks. Üks olulisi põhjuseid, miks lemmikloomad satuvad loomade varjupaikadesse, on just nimelt looma ülalpidamise kulude valearvestus. Loom võetakse emotsiooni ajel, ent ei arvestata, kui palju raha nõuab tegelikult lemmiklooma pidamine.

Kui palju maksab kassi võtmine?

Esimene küsimus seisneb lemmiklooma enda hinnas. Kasside puhul on võimalik leida armas neljajalgne sõber varjupaigast – sel puhul on vaja tasuda vaid sümboolne tasu. Samas saab aga lemmiklooma osta mõne tõuaretaja juurest. Olenevalt looma tõust võib hind olla nii 100 eurot kui ka tuhandeid eurosid. Enne lemmiklooma võtmist tuleks teha endale selgeks, millist hinda ollakse nõus tasuma lemmiklooma võttes.

Igapäevased kulud

Kassipidamisega seotud kulusid mõjutavad pikas perspektiivis mitmesugused asjad, sealhulgas tema tõug ja karvkattetüüp, aga ka teie enda elustiil. Kuigi enamik igapäevakuludest on piiratud, on siiski rida kulutusi, millega tasub eelarve tegemisel arvestada.
Kraapimine ja kratsimine on kasside loomulik vajadus ning selleks tuleb luua võimalused. Hea on, kui teil on majapidamises vähemalt üks kraapimis- või kratsimispostament. Varuda tasub ka piisavalt mänguasju, eriti kui plaanite kassi pidada peamiselt siseruumides.
Kassid armastavad ringi uudistada, ronida ja end peita. Kassi heaolu tagamiseks on soovitatav hankida kassi ronimispuu, mis võimaldab mitmekülgselt liikuda ja treenida ning pakub ka turvalist pelgupaika.
Tähelepanu tuleb pöörata ka ennetavale tervishoiule, mis aitab kirpe, usse või puuke ära hoida. Tõuaretajad ja varjupaigad alustavad enamasti seda protsessi teie eest. Loomaarst oskab anda teile rohkem nõu kassi parasiidivastase režiimi kohta.
Toit ja toitumine on ilmne jooksev kulu. Kvaliteetne toit on soovitatav, et tagada iga eluetapi ja elustiili jaoks vajalikud toitained; seda tüüpi toitusid on saadaval erinevates tekstuurides, konserv- ja kuivtoidu kujul, mida saab pakkuda iga päev, kui neid serveerida eraldi kaussides.
Soovitame veega purskkaevu, et meelitada kassi jooma. Osadele tõugudele meeldib veega mängimine väga, seega võivad need purskkaevud pakkuda ka meelelahutust.
Kassi võtmisel peaks arvestama ka kassiliiva kuludega. Oluline on hoida oma lemmiku liivakast puhtana, sest ta tõenäoliselt ei kasuta seda, kui see on määrdunud. Mõnikord võib vaja minna rohkem kui ühte liivakasti, et kass saaks kogu aeg puhast kasti kasutada (näiteks, kui olete pika päeva tööl). 
Karvastiku hooldus varieerub suuresti sõltuvalt kassitõust, kuid tõenäoliselt kulub sellele pigem aega kui raha.
Uue kassi või kassipoja koju toomine on põnev ja õnnelik aeg ning on lihtne jooksvate kulude osas silma kinni pigistada. Siiski on oluline meeles pidada, et kassid võivad elada kuni 20 aastat või kauem ning püsikulude eelnev läbimõtlemine tagab selle, et olete võimeline toetama lemmiklooma tervist ja heaolu kogu tema elu vältel.

Kassi tugeva tervise ja heaolu tagamise kulud

Kassi esimest korda koju tuues ja tema esimesel eluaastal peate arvestama mitmesuguste väljaminekutega.
Esimesed vaktsineerimised on soovitatav teha esimestel elunädalatel, et kaitsta kassipoegi levinud ja väga ohtlikuks osutuda võivate haiguste eest. Vaktsineerimine hõlmab kahte süsti, mis tehakse kolme- kuni neljanädalase vahega. Esimene süst võib olla teie kassile juba tehtud, kuna esimese doosi võib annustada alates üheksa nädala vanuselt. Oluline on aga arvestada, et kaitse tekib alles mõni aeg pärast teise süsti saamist.
Muud vaktsiinid, mis pole nii tavapärased, kuid mida loomaarst võib siiski soovitada, kaitsevad näiteks leukeemiaviiruse ja bakteri chlamydophila felis eest, mis põhjustab konjunktiviiti.
Kadumisvõimaluse vähendamiseks on soovitatav kasutada mikrokiipi. Mõnel juhul on see kohustuslik (näiteks Tallinnas). Mikrokiibi kaela naha alla paigaldamine on valutu ning see võimaldab kõigil loomaarstidel või kasside päästmise organisatsiooni töötajatel käsiskänneriga kiibiandmeid lugeda. Protseduuri saab läbi viia loomaarst mõne tavapärase vastuvõtu käigus. Kõigest paari sekundiga saab tagada teie kassi eluaegse tuvastatavuse.
Üks tähtsamatest otsustest, mis kassiomanikul teha tuleb, on otsus kass kastreerida/steriliseerida. Steriliseerimine hoiab ära soovimatu tiinuse (mis on kodutute kasside suurt numbrit arvesse võttes väga oluline) ning vähendab samas ka mitmeid tervise- ja käitumisprobleemide riske. Paljud päästekeskused (varjupaigad) kastreerivad kassid juba enne, kui te nad koju viia saate. Kui seda pole tehtud, võiks seda võimalust koos loomaarstiga kaaluda.
Kassi pidamise loomulik ja oluline osa on iga-aastased loomaarstivisiidid. Nendel visiitidel kaalub loomaarst kassi ja hindab tema käitumist ning tuvastab võimalikud terviseprobleemid või -ohud.

Refereeritud allikad:
http://www.laenme.ee/kui-palju-maksab-lemmiklooma-pidamine/
https://www.royalcanin.com/ee/cats/thinking-of-getting-a-cat/the-cost-of-owning-a-cat