Mis maitseb kassile kõige rohkem?

Kasse on peetud alati pigem nõudlikemateks loomadeks. Seda just söögi osas. Kassidel on seedesüsteem. Lõuad ja käitumine on loodud selleks, et nad saaksid käia jahil. Tulnud on sellest, et kodukasside esivanemad olid kiskjad. Seetõttu on ka kasside põhiline toiduallikas liha. Loomne valk on oluline nende optimaalse tervise tagamiseks. Tänapäeval on paljud kassitoidu tootjad sellega arvestanud ning lisatud on loomset valku veise- ja kanaliha või lõhe ja tuunikala näol. 

Kasse on võimalik toita kuiv-ja märgtoitudega. Omanikul on võimalik pakkuda mitmekesisust lisades tooret ja värsket või keedetud liha. 

Kasside lõhnataju on väga tugev. Kui toidulõhn neile meeldib, siis nad söövad seda hea meelega. Isegi siis, kui toit on maitsetu. Selles osas kassid armastavad soolaseid toite, kuid tõrjuvad happelisi, mõrudaid ja magusaid maitseid. 

Kassipoegade toidulaud

Kassipoegi on väga oluline toita nendele mõeldud spetsiaalse toiduga, sest nende luud ja liigesed veel kasvavad noores eas. Toit peab olema kõrge valgusisaldusega, sisaldama C-vitamiini ning E-vitamiini, magneesiumit, fosforit, kaltsiumit, tsinki ja rauda. Kassipoegadele peaks toitu pakkuma vähemalt neli korda päevas. Anda võib nii neile mõeldud kuiv- ja märgtoitu. See on omaniku enda otsustada, et kumb kassipojale rohkem sobib ja maitseb. Tavaliselt aga maitsevad poegadele rohkem märgtoidud, sest nad lõhnavad paremini. Eksperimenteerima erinevate toitudega kohe alguses ei tasu, pigem jääda kindlate valikute juurde.

Mida kassid armastavad süüa?

Täiskasvanud kasse tohib toita ainult nende vanusele mõeldud toiduga. Nad armastavad süüa kogu päeva vältel väikeste portsjonitena. 

Üldiselt on igal kassil erinev eelistus – osadele meeldib pigem kuivtoit ning osadele märgtoit. Selle järgi saab omanik otsustada, mida kassile rohkem anda. 

  1. Kaladest on kasside lemmikud tavalised lõhe ja tuunikala. Need kaks on tavaliselt ka märgtoitudes. 
  2. Värsked puuviljad küll kasside seas populaarsed pole, kuid need on neile tervislikud (nt: banaanid, õunad (ilma kooreta), mustikad) 
  3. Kaerahelbed – tuntud kui inimeste toit, mida kassid saavad samuti süüa. See on populaarne ka tavalises kassitoidus, sest see on hea energia ja B-rühma vitamiinide allikas. 
  4. Värsked köögiviljad – kassid armastavad taimi näksida, seega on köögiviljade söömine nende jaoks tõeline snäkk. Näiteks võib pakkuda spinatit. 
  5. Kalaõli on suurepärane alternatiiv tavalisele kalale ning see on kassile väga tervislik. Soovitatakse seda lisada tavalise kassitoiduga.
  6. Keedetud muna leidub samuti mitmetes kassitoitudes, sest see aitab vähendada toidu kaudu levivate haiguste riski. Kuigi kassile võib keedetud muna meeldida, siis tuleb kontrollida, et kass poleks allergiline!
  7. Juust – näiteks cheddar ja gouda juustud on kasside jaoks hea maiuspala. Nendes sisaldub kaltsiumi ja valke, kuid tuleb serveerida väikses koguses. 
  8. Leib – kassile võib anda vahel väikse tüki leiba, sest see on hea kiudainete allikas. 
  9. Kalkun on hea variant siis, kui kassil oleks vaja kaalust alla võtta. See on väherasvane ja aitavad kolesteroolitaset vähendada.
  10. Kana – kassid armastavad liha ning kana on selleks hea valguallikas, vähendab ka vähktõve riski. Kassid armastavad kana rikkalikes kogustes. 

Nõuanded pirtsaka kassi toitmiseks

Kassid on harjunud oma tavapärase toidulauaga ning kui midagi uut tuleb, võib kass hakata pirtsutama. Veenduda tuleks, et vana toit oleks tema sööginõult puhastatud, seejuures võiks olla kauss võimalikult madal. Osadele kassidele meeldib süüa vaikuses, seega võib oodata kuni ülejäänud pere on toast lahkunud ning siis kassile süüa anda. Kui serveerida toit toatemperatuuril, siis lõhnab toit nende jaoks isuäratavamalt, see võib meelitada kassi kiiremini kohale. 

 

Refereeritud allikad:

https://www.purina.ee/kassid/tervis-ja-toitumine/paevane-toitmisjuhend/taiskasvanud-kassi-toitmine
https://www.affinity-petcare.com/en/cat-food-my-cat-loves-eating
https://www.rspcapetinsurance.org.au/pet-care/cat-care/what-should-feed-cat
http://www.missioncats.net/blog/16-good-foods-cats-will-love