Mida ei tohi kassid kohe kindlasti süüa?

Kõigil kassiomanikel tuleb vahel ette, et kass tuleb lunima inimeste toitu. Võiks arvata, et kassidele võiks kõik sobida nagu meilegi, aga tegelikkuses see nii siiski pole. On palju erinevaid toiduaineid, mis võivad olla kassidele eriti mürgised ja mida iga kassiomanik peaks teadma.

1.     Šokolaad

Palju on räägitud šokolaadist ja selle mürgisusest koertele. Tegelikult ei tohi seda ka kassidele anda. Nimelt sisaldab šokolaad kofeiini sarnast alkaloidi nimega teobromiin, mis võib tekitada kassile südameprobleeme ja krambihooge. Samuti sisaldab šokolaad kofeiini, mis on samuti kassidele ohtlik. Mürgistuse sümptomid võivad olla järgmised:

·   Oksendamine

·   Kõhulahtisus

·   Suurenenud janu

·   Suurenenud pissil käimine

·   Kiirenenud südamelöögid

·   Hingeldamine

·   Rahutus

Kui Sinu kass on söönud šokolaadi, siis tasuks helistada loomaarstile ja nõu küsida. Teadma peaks ka, kui palju, millal ja mida kass täpsemalt sõi.

2.     Kofeiin

Kõik kofeiini sisaldavad toidud ja joogid, nagu näiteks kohv, tee või energiajoogid, peaksid olema kassidele keelatud. Kuna kofeiin sarnaneb oma keemiliselt struktuurilt teobromiinile, siis on ka sümptomid sarnased. Näiteks rahutus, hingeldamine ja oksendamine. Sümptomid sõltuvad paljuski sellest, kui suure loomaga on tegemist ja kui palju loom kofeiini tarbis.

3.     Alkohol

Etanooli mürgitus võib tekkida erinevate etanooli sisaldavate toodetega kokkupuutumisel. Ka naha kaudu (sh parfüümid, värvid, suuvesi, bensiin, fermenteeritud produktid), mitte ainult suukaudselt. Etanooli mürgitus võib tekitada kassidele depressiooni ning sellega kaasneb unisus, koordinatsioonipuudumine ja teadvusekadu.

4.     Erinevad piimatooted

Täiskasvanud kassid on laktoositalumatud, mistõttu ei tohiks kassid süüa erinevaid laktoosi sisaldavaid toiduaineid, näiteks nagu piim ja juust. Kuna nende organism ei suuda lagundada laktoosi, siis see jääb organismi ja nende seedesüsteemis hakka toimuma fermenteerimisprotsess. Kasside organism reageerib sarnaselt inimesega, kellel on laktoositalumatus ning esineda võib oksendamine ja kõhulahtisus.

5.     Sibul ja küüslauk

Sibul ja küüslauk kahjustavad kasside organismis punavereliblede hulka. Ühekordne väike kogus ei põhjusta kassile midagi. Suuremates kogustes ja tihedalt süües võib kassil välja lüüa aga aneemia.

6.     Ksülitool

Ksülitool on suhkruasendaja. Seda võib leida paljudes suhkruvabades toitudes. Pole tõestatud, et just ksülitool ise oleks mingite vaeguste põhjustajaks kassil, aga suuremas koguses ksülitooli tarvitades võib kassi veresuhkru tase väga kiiresti langeda. Veresuhkru järsk langus võib omakorda aga viia krambihoogudeni, organite ülesütlemise ning surmani.

7.     Viinamarjad ja rosinad

Teatakse viinamarjade ja rosinate mõjust koertele. Kahjuks ei tea me palju nende mõjust kassidele. Siiski soovitatakse ka kassidele viinamarju ja rosinaid  mitte anda, et vältida oma kassi ohtu seadmist. 

8.     Toores liha ja toores muna

See võib tunduda olevat kassi piinamine, kui mitte anda neile toorest liha söögiks. Kassid siiski ju jumaldavad seda. Aga peaks olema ettevaatlik poest ostetud toore liha osas. Ka kassid haigestuvad nt salmonellasse ja muudesse soolestiku haigustesse, kannatadades selletõttu sarnaste sümptomite all nagu inimene (kõhulahtisus ja oksendamine).

Kasutatud allikad:

Nimekiri, mida ei tohiks kass süüa – https://www.vets-now.com/2017/02/foods-poisonous-to-cats/

Täpsem informatsioon sümptomitest jms – https://www.petmd.com