Kassipoja võtmine

Kass on tavaliselt kohale orienteeritud loom (koer on inimesele), mistõttu on tema keskkond talle kõige olulisem. Kui teda viia uude keskkonda, siis tema stressitase tõuseb ja tunneb end ohustatuna. Seetõttu tuleb kassi võtmisel olla väga kannatlik ja anda  talle aega ümbrust avastada ja kõigega harjuda. Ära hakka talle peale suruma paisid või teda kutsuma, sülle võtma  või kuidagi millekski sundima. Anna talle aega ja ruumi. Talle tuttavaid esemeid võid talle tutvustada – see võib siis olla näiteks toit või vesi. Kui ta näiteks jookseb voodi alla ja on seal terve päeva olnud, siis võid talle viia sinna süüa ja juua, et ta tunneks end pisut turvalisemalt või saaks mingisuguse hea tunde kasvõi pisut söömisest. Kindlasti ei tohi talle liiga palju sööki pakkuda, et ta ei sööks stressi tõttu end üle ja jääks ikka täie tervise juurde. Kassi koduga harjutada võib ka mänguasja appi võttes, et ta keskenduks millelegi muule ja unustaks kolimisstressi. Lõpuks ajab ta ehk mänguasja tagagi ja ei saagi enam aru, miks ta kohe diivanile sinu kõrvale mõnulema ei tulnud. 

Kassid on väga arukad loomad ja alati aitab ka nendega rääkimine. Anna talle teada, miks, kus ja kellega ta seal uues kodus on. Näita talle, kus asub liivakast ja söögitopsid. Need tuleb asetada kergesti kättesaadavasse kohta, et ta alati üles leiaks. Kui oled kassi jaoks uus, siis tutvusta talle ka oma lõhna. Seda saad teha oma seljast särgi või salli panemisega ta pesa juurde. Või koguni teha sellest pesa, et ta kiiresti harjuks sinu lõhnaga.

Kassikohvikus anname uutele kassidele alati aega uue kodu ja teiste kassidega harjuda. Kõike korraga võib olla liiga palju. Sellepärast paneme uue kassi väiksemasse eraldi ruumi, kus ta saab tunda end turvaliselt ja omas tempos uue koduga harjuda. Kõigepealt lõhnad ja kohviku hääled. Kui kass soovib, saab ta päeval tulla tunneli kaudu kohviku eluga tutvuma. Siis on keegi töötajatest kohvikus kohal ja saame vaadata, kuidas teised kassid uustulnukasse suhtuvad. Mõned kiisud tulevad kohe harjumisruumist välja ja käitumise järgi ei saa arugi, et tegemist on uue kassiga. Teistel võtab harjumine rohkem aega. Neile meeldib näiteks tunnelisuus istuda ja ümbrust jälgida, jättes endale võimaluse turvaliseks taganemiseks. Kohvikusse valime niisugused kassid, kes kõige tõenäolisemalt teiste kassidega sobivad ja ka inimeste seltskonda naudivad.