Kuidas tutvustada kodu uuele kassile?

Kassi võtmine ja loomakese elukeskkonna vahetus on väga suur muutus, mis võib tekitada kiisukesele palju stressi. Kohanemisraskused võivad kesta mitmeid nädalaid ning muutuse tõttu võivad tekkida alguses palju probleeme. Selleks, et uue kassikese võtmine oleks meeldiv kogemus nii Sinule kui loomale, oleme me kirja pannud järgnevad nipid ja soovitused.

Miks on vajalik teha elukoha vahetus võimalikult meeldivaks? 

Kui kodu tutvustamine on hästi läbimõeldud, võib see ära hoida mitmeid probleeme. Tihti võib juhtuda, et uude elamisse jõudes võib kass minna mitmeteks päevadeks peitu ning välja tulla ainult söögiajaks. Samuti võib kass hakata proovima põgenema uste ja akende kaudu. Lisaks võivad olla kassil alguses ka probleemid käitumisega – näiteks võib ta hakata kratsima mööblit ning liivakasti asemel võib ta kasutada erinevaid toanurki.

Nipid kassi kohanemiseks.

Uut elukohta tutvusta oma uuele lemmikule järk-järgult. Selleks võiks lasta ta alguses ainult ühte tuppa ning teiste tubade uksed sulgeda. Nii ta saab teha tutvust uue keskkonnaga tasapisi ning kui ta kavatseb peitu pugeda, on teda lihtsam leida. Kindlasti peaksid kõik aknad ja uksed olema suletud, kuna kass võib olla alguses väga hirmul ning proovida nende kaudu põgeneda. 

Loomakesel tuleks lasta alguses rahulikult kohaneda. Katsu talle mitte pöörata kohe liialt tähelepanu ning lase tal omas tempos Sinu tähelepanu otsida. Kui kass poeb kuskile peitu, ära hakka teda peidukohast välja kiskuma ega proovi teda liialt kutsuda. Oota, millal ta on valmis ning soovib ise peidust välja tulla. Juhul, kui majas on lapsi – tee neile selgeks reeglid, kuidas on kassiga õige käituda ning hoia silma peal, et nad oma liigses vaimustuses uuest pereliikmest talle mängides haiget ei tee ega stressi tekita.

Ettevalmistus

Kui Sa tood uue kassi elamisse, siis valmista talle ette enne liivakast ja söögikoht. Kohe võiks valmis olla ka veenõu. Lisaks võiks olemas olla ka kraapimispuu. Esimestel päevadel võiksid loomakesega rohkem aega veeta – niisiis võiks kassi võtmine toimuda näiteks nädalavahetusel või puhkuse ajal. 

Kassi tutvustamine teiste loomadega

Kui on elamises veel lemmikloomi, tuleks nad alguses hoida eraldi ja hiljem hakata tutvust tegema samuti järk-järgult. Kui Sul on juba kass, siis tuleks ta hoida mõnda aega eraldi uuest lemmikloomast. Nii saab uus kass tutvuda vana kassi lõhna ja häälega. Mõne aja pärast võid Sa lasta nad juba omavahel kokku, kuid ära jäta neid alguses omapäid. Kui loomakesed näitavad välja agressiivsust – sisisevad, tõmbavad küüru või eemalduvad teineteisest – siis eralda loomad kohe. Kui tundub, et nad saavad hästi läbi, lase neil omavahel rahulikult sõbruneda. 

Uue kiisu tutvustamisel koeraga tuleks pöörata eriti suurt tähelepanu loomade tutvustamisele. Kui Su koer on väga energiline, siis on hea idee käia temaga enne pikal jalutuskäigul, et teda natuke väsitada. Esimesel kohtumisel võiks olla koer rihma küljes, nii on Sul parem hoida olukorda kontrolli all ning kass saab rahulikult temaga tutvuda. Koera ja kassi mängustiilid on väga erinevad. Kui koer üritab kassiga mängida, siis kass võib seda mõista hoopis rünnakuna ning võtta samuti sisse kaitsepositsiooni ja muutuda koera vastu agressiivseks. Siiski hakkavad üldjuhul kass ja koer omavahel läbi saama. Tuleb olla alguses ainult kannatlik. 

Küsimuste tekkimisel on kindlasti soovitav võtta ühendust loomaarstiga, tema oskab anda Sulle probleemide tekkimisel kõige paremat nõu. 

 

Refereeritud allikatest:

https://www.aspcapetinsurance.com/resources/how-to-introduce-a-cat-to-a-new-home/
https://www.paws.org/resources/helping-your-cat-adjust/