Kindlasti on ka Sinul tulnud ette seda, et ühel hetkel on kass väga pai-lembeline ja sõbralik, kuid järgmisel hetkel võib virutada käpaga ning Su sülest ennast lahti rabeleda ja ära joosta. Asi võib olla nii kassis ning tema muutuvates tujudes kui ka selles, et hoopis Sina tegid midagi, mille puhul kass ei tundnud ennast hästi ning tal tekkis soov põgeneda. Siin postituses jagamegi sinuga nippe, et loomakesele Su paid meeldiksid ning tal ei tekiks vajadust minema joosta.
Kas paitamine meeldib kõikidele kassidele?
Kuigi paljud kassid naudivad väga inimese tähelepanu, siis on ka palju selliseid kasse, kes ei naudi puudutusi ning tahavad hoida rohkem omaette. Sellisel juhul tuleks austada loomakese piire ning aktsepteerida tema soove ja vajadusi.
See, milline on kass, sõltub väga palju sellest, kus ja mis tingimustes ta on üles kasvanud. Kassi sensitiivne periood, ehk aeg, kus ta õpib inimese lähedusega harjuma, on kahe ja seitsme elunädala vahel. Sellel ajavahemikul peaks kassipoeg puutuma võimalikult palju kokku inimesega, et talle ka hiljem hakkaks inimese lähedus meeldima ning kass ei kardaks teda. Kui kiisu sellel ajaperioodil inimesega kokku ei puutu, võib ta hiljem olla inimeste läheduses arg ning vältida ka lähenemiskatseid.
Kasside suhtumine Sinusse on erinevate loomakeste puhul väga individuaalne. See, kuidas sa kassile lähened ning mis kogemused on kassil olnud erinevate inimestega, mõjutab ka nende suhtumist Sinusse. Näiteks võib mõjutada loomakese käitumist ka see, milline sa välja näed ning kuidas sa kassi silmis paistad – kas sõbralik või hirmutav.
Kuidas on õige paitada kassi?
Oluline on see, et kass tunneks ennast paitamise ajal hästi ning Sa paitaks teda siis, kui see on just talle sobiv. Hea oleks, kui kass algataks ise paitamist, näiteks nii, et ta tuleb Sinu juurde ning hakkab pai nuruma.
Võõra kassiga kohtudes lase tal hakata endaga ise tutvust tegema. Las ta tuleb rahulikult Sinu juurde ja nuusutab Sind ja Su asju. Nii saab kiisu aru, et sa pole ohtlik ning lõpuks laseb ta Sul ka ennast silitada ning võib ka peale lühikest tutvumist Su sülle magama heita.
Paitada tuleks teda sealt, kus just loomake seda tahab. Eelistatud kohad on kassi pea juurest – pealagi, kõrvatagused, lõuaalune ning põsed. Mõnele kassile meeldib väga, kui neid seljalt ja külgedelt silitatakse, kuid mõne kassi jaoks võib see olla kindel EI. Samuti ei meeldi enamikele kiisudele üldjuhul see, kui nende jalgu, kõhtu ja saba puudutatakse.See tekitab loomas ohutunnet ning selle tõttu võib ta Sinu juurest plehku panna. Ära lähene ka kassile ootamatult selja tagant, vaid anna talle teada, et oled tema juures ning jälgi, kas kass soovib hellitamist või mitte.
Kassi paitamise juures ongi väga oluline jälgida loomakese kehakeelt ning tegutseda vastavalt sellele. Allpool on kirja pandud, kuidas aru saada, et kassile tegevus meeldib ning ka see, mis ei meeldi. Jäta need märgid meelde juhuks, kui peaksid kokku puutuma uue kassiga ning sa soovid teda silitada :).
Märgid, et kass tunneb ennast hästi:
- Loob ise sinuga kontakti
- Püstine saba, mis liigub rahulikult küljelt küljele
- Nurrumine ja esikäpakestega “sõtkumine”
- Kehahoiak ning nägu on tavaline, lõdvestunud, kõrvad on püstiselt
- Kui paitamise lõpetad, siis kiisu võib Sind nina või käpaga müksata, et Sa jätkaksid hellitustega
Märgid, et kass ei ole rahul:
- Pea liigutamine või pööramine Su käte juurest eemale
- Passiivsus – kiisu ei löö nurru ega nühi ennast Sinu vastu
- Liigne pilgutamine, nina limpsamine või pea raputamine
- Enda “pesemine” kiirete ning järskude limpsamistega
- Naha tõmblused, mis on nähtav tavaliselt kassi seljal
- Saba hoogne liikumine
- Kõrvad on tõmbunud peadligi
- Järsud pea liigutused Sinu või Su käe poole
- Hammustamine, kriimustamine või Su käe käpaga eemale lükkamine